Melatoninas – gero miego paslaptis

 

 

„Ne ta koja iš lovos išlipo“, – šis prastai nusiteikusį žmogų apibūdinantis priežodis yra tik vienas iš daugybės, kuris pasako, koks svarbus mūsų gyvenime kokybiškas miegas.

 

Specialistai pabrėžia, kad kokybiškas nakties miegas teigiamai veika mūsų sveikatą ir psichologinę būklę. Išsimiegojus geriau veikia atmintis, dažniau aplanko teigiamos emocijos, be to, gerai išsimiegantys žmonės džiaugiasi gražesne veido oda (prisiminkite posakį „grožio miegas“).

 

Nors kiekvienam žmogui šis skaičius yra individualus, tačiau optimaliu miego laiku laikomos 6–8 val. Tačiau ne kiekvienam pavyksta tiek valandų miegoti net ir laiku nuėjus į lovą – daugybė žmonių skundžiasi nemiga ar kitais miego sutrikimais.

 

Ar nemiga pagydoma?

 

 

 

Susidūrę su nemiga žmonės linkę griebtis migdomųjų preparatų, tablečių, tačiau pamiršta, kad kiekvieno iš mūsų organizme jau egzistuoja natūralūs „migdomieji“ – hormonas melatoninas.

 

Smegenyse išskiriamas melatoninas reguliuoja mūsų miego ir būdravimo ritmą. Kad jis gamintųsi, organizmui reikia būti tamsoje – bet kokia šviesa gali trumpam ar visai nakčiai sustabdyti melatonino gamybą. Kai melatoninas pradeda veikti, mažėja mūsų kūno temperatūra ir budrumas, daromės mieguisti. Daliai žmonių, ypač vyresniems, natūrali melatonino gamyba kiek sumažėja – tuomet galima į pagalbą pasitelkti jo turinčius preparatus, kurie sukelia natūralų nuovargį ir gilų nakties miegą.

 

Kaip geriau išsimiegoti?

 

 

 

- Skatinkite natūralaus melatonino gamybą – dienos metu būkite gryname ore, saulės šviesoje. Kuo daugiau šviesos „sugeriate“ dienos metu, tuo naktį aktyviau gaminasi melatoninas.

- Dienos metu miegokite ne ilgiau kaip 30–45 minutes. Ilgesnis dienos miegas gali lemti nemigą naktį.

- Pasirūpinkite, kad miegamajame būtų vėsu, tylu ir tamsu, jame neveiktų elektroniniai prietaisai.

- Stenkitės eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu – organizmui lengviau prisiderinti prie nuolatinio grafiko.

 

 

Komentarai